Test wykrywający Candide (grzybicę)
W gabinecie ProfMedika diagnozujemy i eliminujemy grzybice: układu pokarmowego, zatok, dróg oddechowych czy narządów płciowych. Candida powoduje wiele objawów które często są mylone z innymi chorobami. Najczęstszym i pierwszym objawem kandydozy są dolegliwości trawienne, wzdęcia, gazy, zaparcia lub biegunki i ogólny dyskomfort w obszarze jamy brzusznej. Jednak do objawów kandydozy należy całe spektrum dolegliwości.
Żadne antybiotyki nie leczą kandydozy a tylko potęgują jej wzrost! Aby dobrze i skutecznie wyleczyć kandydozę, na samym początku należy ją odpowiednio zdiagnozować. Niestety mozna wykonać wiele badań laboratoryjnych, posiew, gastroskopię, kolonoskopię czy badanie kału. W takich badaniach łatwo znaleźć grzyby (candida) w przewodzie pokarmowym, ale bardzo trudno wykryć grzybicę narządów wewnętrznych takich jak: śledziony, trzustki, wątroby, prostaty czy zatok, alergie pokarmowe (szczególnie na mleko oraz produkty pszenne), skórne, astma, atopowe zapalenie skóry, wykwity skórne, łuszczyca, wypadanie włosów.
Najczulszą, najszybszą i najdokładniejszą diagnostyką w kierunku obecności grzybów candida w organizmie jest wykonanie badania metodą biorezonansu. W gabinecie ProfMedika diagnozujemy poszczególne grzyby:
- candida albicans
- candida crusei
- candida parapsilosis
- candida giblartarii
Razem z testem w kierunku candydozy warto wykonać test w kierunku pasożytów, niestety zakażenie grzybami candida często występuje w parze z zakażeniami pasożytniczymi.
Po wykonanym teście przygotowujemy specjalnie dla naszych klientów odpowiednią dietę (dieta przeciwgrzybicza), suplementację oraz terapię przeciwgrzybiczą (biorezonansową, na aparacie Bicom 2000) która trwale zniszczy candide i przywróci odpowiewdnią równowagę w organizmie. Zwykle zalecamy od 3-5 terapii wykonywanych w odstępie kilku dni.
Oprócz drożdżycy (candydozy) która jest chorobą może wystąpić również alergia na Candide. Rozdzielamy więc diagnozowanie na obecność grzybicy organizmu i alergii.
Po usunięciu candidy (alergii czy zakażenia) nie należy dopuścić do ponownego zachorowania. w tym celu należy utrzymać pewną część suplementacji i zachować ostrożność, a nawet pewien reżim żywieniowy (ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, oraz zachować odpowiednie łączenie pewnych grup pokarmowych). U osób ze skłonnością do kandydozy zaleca się ostrożne spożywanie słodyczy i wyrobów piekarniczych.